Prof. dr hab. Mateusz Gola

 

Profesor Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz profesor w Institute for Neural Computation na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, specjalista w zakresie neuronauki, szczególnie uzależnień behawioralnych (np. od pornografii, zachowań seksualnych, gier komputerowych, czy hazardu) i skutecznej zmiany nawyków.

Od 2009 roku pracuje jako psychoterapeuta. Posiada licencję Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej oraz International Institute for Trauma and Addiction Professionals. Pomaga głównie osobom z nałogami, zaburzeniami nastroju oraz zaburzeniami lękowymi. 

Współzałożyciel PredictWatch, firmy rozwijającej technologie wspierające osoby uzależnione w utrzymaniu abstynencji oraz pozwalające na wczesną predykcję nawrotów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Autor 3 patentów i ponad 120 publikacji popularnonaukowych i naukowych w tak prestiżowych czasopismach, jak: “Lancet Psychiatry”, „Nature Neuropsychopharmacology”, “World Psychiatry”, „Journal of Behavioral Addiction”, czy „Journal of Sexual Medicine”. Prace te przyczyniły się do umieszczenia przez Światową Organizację Zdrowia kompulsywnych zachowań seksualnych w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Laureat szeregu prestiżowych nagród za osiągnięcia naukowe i popularyzację wyników badań dotyczących mózgu. 

W Polsce rozpoznawany z udziału w programie The Brain. Genialny umysł emitowanego przez Polsat w latach 2016–2017 oraz z licznych wystąpień medialnych popularyzujących najnowsze odkrycia neuronauki. Prowadzi szkolenia z zakresu zastosowania najnowszej wiedzy o mózgu w praktyce klinicznej oraz kształtowania zdrowych nawyków w codziennym życiu.

Mateusz Gola